Anders Johansson öppnade 2024 års första månadsmöte och hälsade alla seniorer välkomna till denna fina januaritorsdag i Högsbo (i fortsättningen blir månadsmötena på tisdagar). 2023 hade kursutbudet lockat till 200 kursbokningar i Beda i en förening som räknat in drygt 500 medlemmar. Handledargruppen bestod av 20 medlemmar plus supportgruppen på fem stycken och det nya året öppnar upp för nya aspiranter till båda grupperna. Kursverksamheten pågår i Beda måndag -torsdag 09.30 till 12.30 , supporten är öppen under samma klockslag på fredagar.

Deltagande på månadsmöten bokas via hemsidan itseniorerna.se där du även kan ta del av kursutbudet (16 olika kurser) som förutom fysiska även kompletteras med distanskurser (under planering ). Föreningens kommunikationsplattform kallas för "Workplace", där det även finns kortare instruktionsvideor om hur boknings och betalningsförfaranden går till beträffande årsavgiften, kursbokningar samt betalning av fika ( 50 kr) vid våra månadsmöten (viktigt att ange ditt personnummer för att systemet skall fungera korrekt).

Ett välkommet avbrott i programmet blir som vanligt fikastunden och lite trevlig konversation vid borden gynnar säkert den kamratliga atmosfären i vår förening.

2024 bjuder in medlemmarna till ett nytt och förenklat bokningssystem när det gäller samtliga funktioner i kursutbud, årsavgift och fikaavgiften vid månadsmötena. Viktigt att vid kursbokning (max 6 st deltagare) och vid månadsmöten (max 60 st deltagare) först ha kollat på hemsidan om kursen/mötet fortfarande har lediga platser i annat fall hamnar du på en reservlista. När du bokat och betalt (swish eller betalkort) din aktivitet får du ett bekräftelsemail (med en avbokningsmöjlighet). Vid en kursbokning för du ett påminnelse- sms ett par dagar innan tillfället.

Årets kursutbud gäller som vanligt datoranvändning, telefoner och paddor både för Androida, Windows och Ios (Apple) operativsystem. I ditt medlemskap i vår förening ingår erbjudande om gratis Microsoft 365 Enterprice paket (kursen "Lär känna din webbläsare"  rekommenderas å det varmaste). I årets utbud slås ett extra slag för I Phone / Android - kamera och bild, Apple Watch, introduktion Windows 11, Google Foto, ordning och reda i datorn, lära mer om Workplace samt nykomlingen I Pad i köket.

En liten debatt får avsluta mötet och vid borden dryftas frågan: "hur skall vi underlätta för kvinnorna att ta steget in i handledarsammanhang, fredagssupporten och i andra förtroendeuppdrag där flertalet herrar tidigare dominerat?". Ett litet sammandrag av diskussionerna ger fina förslag som förhoppningsfullt kommer upp som en punkt vid årsmötet i februari? Artificiell Intelligens kommer som ett efterfrågad aktivitet/seminarium i mars månad och sanorligt som en framtida kurs hos IT-Seniorerna längre fram.

Anders avslutade detta fullspäckade månadsmöte och seniorerna fick tåga ut i det nyckfulla januarivädret.