Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00

Anders Johansson öppnade sammankomsten i Högsbo kyrka och berömde deltagarna på detta fullsatta föreningsmöte för korrekt anmälan via hemsidan och i de flesta fall förbetald fika via Swich-Appen. 85 seniorer är idag föranmälda till hösten kursverksamhet i "Beda" och det gör att endast enstaka platser är lediga i de mest populära kurserna. En nyhet för hösten är att extrakurser angivna som "Repris" startar upp: 7 nov-Lär känna din webbläsare, 11 nov-Workplace, 27 nov och 3 dec samt 11 dec för Microsoft 365.

Vidare slogs ett slag för Internetstiftelsen som har ett kostnadsfritt online-möte beträffande säkerhet på nätet den 13 oktober (länk finns på Workplace under föreningsmedelanden), håll även koll på 20-21 november då stiftelsen har en (heldagars)online-konferens på ämnet maktbalansen mellan IT-makthavarna och oss vanliga användare. Samtidigt anordnar IT-Seniorerna en diskussionsgrupp på samma ämne i "Beda" där dessa intressanta ämnen ventileras- vidare information kommer längre fram.

Scenen lämnades över till Göran Westerlund som hade en spännande föreläsning på ämnet: Artificiell Intelligens- möjlighet eller hot? Det som ligger närmast oss är den kostnadsfria generativa AI som tillhandahålls via Microsofts "Chat GPT 3" samt Googles "Brad". Om du vill generera bilder genom att skriva in engelsk text i "Dall-E 2" (till en viss kostnad) kan du få häpnadsvärt naturtrogna resultat.

AI började dyka upp som företeelse i datorsammanhang redan i mitten av 1950-talet och har till dagens "Deep Learning" och "Big Data teknik" understöttas mycket genom att datorns processorer har fått sin turbokraft.  Intels processorer kan idag fördubbla sin kapacitet var artonde månad. Dagens Neurala nätverk ( neuroner= hjärnceller) kan användas i självkörande bilar genom en "Black Box" och till exempel användas i Poolstar modell 3 som samarbetat med företaget Zenseact för att utveckla denna AI-teknik. Försök att reglera den snabba utvecklingen inom AI görs i Europa genom CE märkning samtidigt som liknande regleringsprojekt görs i Kina.

En välförtjänt kaffepaus lossade tungornas band och vid borden ventilerades temat AI- möjlighet eller hot med stor intensitet, troligtvis kommer IT-Seniorerna till våren kunna erbjuda kurser på detta intressanta tema.

Google Drive och Google IT utvecklas i samförstånd med användarna- allt du skapar på Google kommer AI applikationen "Bard" att registrera och du svarar genom att använda funktionerna: tumme upp eller tumme ner. Statens Forskningsinstitut "Rice" presenterar intressanta applikationer beträffande språkinlärning där du plötsligt och läppsynkat behärskar flera främmande språk. Göran presenterade avslutningsvis ett antal intressanta länkar som: http//bard.google.com//, väl värt att kolla upp.

Innan Anders avslutade mötet lobbade han för nästa månadsmöte den 31 oktober på temat: "Digitala hjälpmedel eller bara roliga prylar". Efter denna fullspäckade tisdagsupplevelse bland glada seniorer kunde du spatsera ut i den varma och soliga sensommaren utanför församlingssalen i Högsbo.

 

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar