Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00

Anders Johansson öppnade detta första "höstmöte" och vände sig med beröm till ett fullsatt församlingshem där alla hade anmält sig på ett korrekt sätt via vår hemsida. Anders informerade även om att vår kurslokal "Beda" blivit utrustat med ett stabilt fiber-bredband samt att supporten startar upp första september i samma lokal. Vi startar upp hösten med ett tjugotal nya medlemmar i vår förening, dessutom har det kommit förfrågningar om samarbeten med Härryda kommun  samt de blindas förening.

Den sommartävling som skapat stort intresse på gruppen "Medlemsfoton" (Workplace) fick en värdig vinnare i Gregor Lindholm som förärades en trisslott. Vår  förening med mottot "seniorer lär seniorer" startar upp höstens utbildningar/kurser i "Beda" (09.30-12.30 Mån - Torsdag) ganska tidigt i september så det är säkrast att kolla in utbudet på vår hemsida snarast. Varje kurstillfälle rymmer 6 deltagare, en handledare samt 1-2 medhjälpare.

Kursutbudet består av fysiska grundkurser och påbyggnadskurser men det finns även distanskurser samt självstudier. En högintressant kurs i  höst är IT-Seniorernas Microsoft 365 och Windows 11 samt Apple-Watch märks bland nyheterna. Om du har gått en grundkurs fast för ganska länge sedan så välj gärna "För-testen" för att se om du kan hoppa på en påbyggnadskurs direkt. Heta tips ur kursutbudet är Google foto App som redigerar bilder och skapar album samt IPhone Film.

I samband med den välförtjänta kaffepausen ombads församlingen att spåna ut önskemål på kursutbudet längre fram och resultatet blev: Google Maps, Artificiell Intelligens, datorspel samt Digitalt motstånd. 

Innan Anders avslutade mötet presenterades månadens App: Västtrafiks TO GO. En solig och sensommarvarm tisdagseftermiddag väntade på pigga seniorer utanför Högsbo Kyrka.

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar