Logga in  \/ 
x
eller
x
x
Slide 3
Ideell IT-förening

ITSeniorerna är troligen Sveriges ledande digitala plattform för oss lite äldre. En fristående ideell förening med syfte att möta de utmaningar som vårt digitala samhälle erbjuder. Och kräver!

Kursprogram
Support
Föreläsningar om aktuella IT-ämnen
Gemenskap på vår digitala plattform
Kr 150.-
Slide 1
Gemenskap

Sedan början av april 2020 använder vår förening Workplace Advance som digital mötesplats. Här finns grupper för olika intressen. Bland annat:

Grupp för medlemsfoton
Vi som gillar Apple produkter
Vi diskuterar olika mobilappar
Släktforskning
Slide 2
Kursprogrammet

Höstens kurser är under planering. Alltid till självkostnadspris. Värdefullt kursinnehåll för dig som vill veta mer om

Våra mobila enheter
Grundläggande datorhantering
Sociala medier
Lär känna din webbläsare - Distans
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

START

Genrebild
Månadsmötet 29 oktober

Vår ordförande Christer Björstad hälsade ett fullsatt Nordengården välkommen till dagens informations/månadsmöte. Christer vände sig speciellt till alla nya i vår förening. Vår förening växer så det knakar. Vi måste se oss om efter nya, större och bättre lokaler för att inte tumma på kvaliteten när det gäller kurser, månadsmöten och support. Intresset för vår förening går inte att ta miste på.

Thomas Bengtsson, vår webbmaster, tog sedan över, förklarade och informerade om medlemsnyttan med vår hemsida. Hur hemsidan är konstruerad så att vi medlemmar skall få största möjliga nytta av all information. Sökfunktion, inloggning, medlemskort, lista över kursdeltagare och mycket mer. En finess som de flesta av oss inte riktigt kände till var att varje enskild medlem kan, efter inloggning, själv avgöra om man skall finnas med (synas) i medlemsmatrikeln. Helt enligt den nya datalagstiftningen GDPR.

Fredagssupporten är en av vår förenings stöttepelare. Nu förstärkt med ett supportformulär, så kallat "supportticket" där varje enskild medlem kan få hjälp inom 24 timmar. Dygnet runt. Både för PC, Mac och mobila enheter.

Man vågar nog påstå att vårt forum inte har blivit en "hit" precis. Det får i alla fall hänga med ett tag till.

Sedan en tid tillbaka finns vår förening på Facebook. Med ett så kallat businesskonto.

Sök, sök sök, var uppmaningen till oss. Bläddra inte utan använd sökfunktionen.


Kaffegruppen ställde som vanligt upp med nybryggt kaffe och serverade en delikatesfralla från Furulundsbagaren.

Efter fikan fortsatte Thomas med att beskriva vårt medlemserbjudande Office 365 Enterprise. Vem har glädje av detta erbjudande och hur fungerar det egentligen. Man vågar nog påstå att detta erbjudande blivit en succé bland våra medlemmar. I samarbete med Microsoft ger detta oss möjlighet att erbjuda upp till 3000 medlemmar denna förmån. Här finns det utrymme!

Office365 som molnettjänst och hela 1Tb lagringsutrymme/medlem ger oss medlemmar en förmån som få kan matcha.


Christer avslutade mötet med att tacka Thomas och oss alla. Nästa möte den 26 november kommer Eva Wieselgren att informera om senaste nytt om appar och mobila enheter. Detta ser vi verkligen fram mot!


När vi alla hade lämnat Nordengården dukade Kenneth Karlsson upp, som traditionen bjuder, och serverade en rykande färsk svampsoppa till kaffegruppens deltagare.


Slide 1
Händer i höst
Image is not available
Månadsmöte 24 augusti
Dags att åter träffas! På agendan: Höstens kursprogram och nyttan med Workplace
Image is not available
Höstens kursprogram
Höstens kurser är under planering. En sak vet vi! Det blir många spännande nyheter.
Image is not available
Fredagssupporten
Nypremiär den 3:e september
Detta firar vi rejält med kaffe och tårta.
Medlem 150.- / kalenderår
2021-07-01
Medlemsinformation 2111

Handledare i vår förening

Är du intresserad av att vara handledare i vår förening? Att vara handledare är en stimulerande och trivsam uppgift. Handledare innebär att du är ledare i en av våra kurser. Inte lärare. Deltagarna…
2021-05-24
Medlemsinformation 265

Mörkt läge

Allt fler webbplatser använder möjligheten med "mörkt läge" (eng. dark mode). Det påstås att mörkt läge skall skona ögonen om man surfar på natten. Sociala medier och ett antal av våra appar till…
2021-05-06
Medlemsinformation 397

Stärkt integritet - iPhone/iPad

En av flera stora nyheter i den senaste versionen av operativsystemet iOS 14.5 för iPhone och iPad är spårningskontroll. Du har säkert lagt märke till hur du kan söka på någon produkt på Google…
2021-04-01
Medlemsinformation 21191

Support

Medlemssupport - välj det som passar dig bäst Workplace AdvanceEtt säker kort. När du gör ett inlägg i supportgruppen ger medlemmarna dig tips hur du skall lösa ditt problem. För digital…

Senaste nytt från Folkhälsomyndigheten

2021-07-23 09:19
Huvuddelen av gruppen 65 år och äldre är nu fullvaccinerade och Folkhälsomyndigheten har beslutat att successivt upphöra med användningen av AstraZenecas vaccin mot covid-19. De regioner som har kvar AstraZenecas...
Läs vidare...
2021-07-28 07:00
Världshälsoorganisationen WHO har utsett den 28 juli till Världshepatitdagen, för att årligen globalt uppmärksamma virala hepatiter som ett folkhälsoproblem. I Sverige fortsätter antalet fall att minska. Tidig testning och behandling...
Läs vidare...
2021-07-30 06:59
Smittspridningen av covid-19 ökar nu i stora delar av Sverige men ligger fortfarande på låga nivåer. Ökningen är främst kopplad till storstäderna. Andelen bekräftade covid-fall som smittats utomlands ligger på...
Läs vidare...
© 2021 ITSeniorerna i Göteborg - All Rights Reserved.
Vi använder cookies

Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Cookies används bland annat för att komma ihåg dina inställningar, erbjuda säker inloggning och för att analysera vår trafik. De används också för att marknadsföra föreningens tjänster till medlemmar (support, kurser, möten mm)